Уважаеми, родители! Ако имате дете, което през 2021/2022 учебна година предстои да бъде първокласник, и ако сте избрали нашето училище, то имате следните възможности:
1. Да дойдете на място в училището и да попълните бланка-заявление, училищен формуляр.
2. Ако предпочитате да НЕ ни посещавате, то можете да си изтеглите бланка-заявление оттук, да я попълните /ръчно или на компютър/, да я подпишете, сканирате/снимате и изпратите на hgstkm2020@abv.bg
Освен това можете виртуално да се поразходите из училището, като изгледате филмчето!
Благодарим Ви, че избирате нашето училище!
Бъдете здрави! Очакваме Ви!
На основание Заповед №РД09-798/31.03.2021 г. на министъра на образованието и науката, 1 и 2 април, 2021 г. са обявени за учебни дни за учениците от 1 до 11 клас. Обучението ще се провежда от разстояние в електронна среда. За учениците от 12 клас учебни дни са и дните от 5 до 7 април, 2021 г. Пролетната ваканция за учениците от 1 до 11 клас е от 3 до 11 април, 2021 г., а за учениците от 12 клас – от 8 до 11 април, 2021 г.
Училищното ръководство ви желае приятни и ползотворни ваканционни дни!
Уважаеми ученици,
От 5.02.2021 г. стартира набирането на заявления за получаване на стипендии за втория срок на учебната 2020/2021 г.
Срок за кандидатстване – 12.02.2021 г. Бланки за заяления може да получите от касиер-домакина.
По нареждане на Регионалната здравна инспекция в град Добрич, присъствените учебни занятия в СУ „Свети свети Кирил и Методий“ се преустановяват за минимум 14 дни, считано от 9.11.2020 г. През този период обучението за всички ученици ще се провежда от разстояние в електронна среда чрез платформата MS Teams по утвърдените седмично разписание и график на часовете и междучасията. Надяваме се скоро да бъдем отново заедно в училище!
Уважаеми родители, преди началото на учебната година ви молим да попълните декларацията, която можете да изтеглите оттук. Принтирайте, попълнете декларацията, сканирайте/снимайте и изпратете на имейла на класния си ръководител или чрез Фейсбук, Месинджър и др. Благодарим ви!
С радост Ви съобщаваме за резултатите от участието на ученици от 4 г клас в състезанието ИТ Знайко, категория Програмист:
ПЪРВИ КРЪГ (ГРУПА А):
1. Стефан Сашев Карабельов – 975 точки – 2 място
2. Виктория Тодорова Тодорова – 885 точки – 6 място
3. Иван Златков Димов – 840 точки – 8 място
4. Симеон Добромиров Банев – 835 точки – 9 място
ПЪРВИ КРЪГ (ГРУПА В):
1. Ерен Ихтиян Рафи – 830 точки – 1 място
2. Георги Добромиров Банев – 6 място
ОБЛАСТЕН КРЪГ (ГРУПА А):
1. Симеон Добромиров Банев – 910 точки – 2 място
2. Иван Златков Димов – 850 точки – 9 място
3. Стефан Сашев Карабельов – 850 точки – 10 място
Според регламента на състезанието се класират 10 от най-добрите участници в група А, 20 от добрите – в група В и 10 в група С. Максималният брой точки е 1000.
С благодарност към българския производител „Кристал 01“ ООД – гр. Варна, който ни дари 300 броя предпазни маски за предстоящите изпити на нашите седмокласници! Да съхраним здравето на нашите деца!
Предвид обявеното извънредно положение в страната, Ви уведомяваме, че събеседването с децата ще се проведе по нов график. Той ще бъде изготвен и оповестен в първите дни след възстановяването на нормален учебен процес.
Уважаеми родители, предвид мерките в обявеното извънредно положение, Ви уведомяваме, че продължаваме да приемаме заявления за първи клас. Достатъчно е да изтеглите заявлението от сайта ни, да го попълните, да го снимате и изпратите на електронната ни поща, hgstkm@abv.bg. Ако нямате възможност да го принтирате, то може да си го попълните на компютър и да прикачите файла в същата поща. Относно: прием в І клас. Благодарим Ви! Бъдете здрави!
ЗАПОВЕД РД 04-530 ОТ 14.02.2020 г. (стипендии за II учебен срок)
Благодарим на всички с принос за успеха на общността ни!
УЧЕНИЦИ ОТ ДОБРИЧ ТРЕНИРАХА ЕВАКУАЦИЯ ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ на 12.11.2019 г.
ПРОГРАМА за честване на патронния празник на училището
Представяме с гордост новия двугодишен европейски проект „Силата на изкуството и спорта“, по който Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ в Добрич е партньор и първи домакин. Целта на партниращите си екипи от България, Турция, Румъния, Гърция и Испания е да превърнат училищата си в по-желано място за учениците, в което те учат, общуват и се забавляват заедно, като се организират клубове за театър, изобразително изкуство, музика и спорт. В тези извънкласни дейности пожелалите да участват ще имат възможност да развиват своето творческо мислене и креативност, ще усъвършенстват уменията си за работа в екип и създаване на позитивна подкрепяща среда. Извънкласните форми на обучение целят да развият потенциала, творческите способности и талантите на учениците, да осмислят по-добре свободното им време и престоя им в училище. Ангажирането по естествен начин на въображението, способностите и интересите съдейства за тяхното емоционално, интелектуално и физическо личностно развитие. Чрез извънкласните форми може да се доразвиват и разширяват знанията по даден учебен предмет, а също така – умения и таланти, които не са застъпени в задължителния за изучаване материал в съответните държави.
В подготвената от екипа ни под ръководството на г-жа Павлета Желязкова – учител по английски език и координатор по проекта за нашето училище – работна програма Ви представяме някои любопитни акценти:
на 11-ти март 2019 г. (понеделник) от 10,30 ч. ще приветстваме с „Добре дошли!“ в Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ 18-те ни чуждестранни колеги и ще съпреживеем заедно специално подготвените от ученици и учители от партниращите си учебни заведения презентации „Моята страна, моят град, моето училище“. Като горди добричлии след обяд ще ги запознаем с комплекса „Старият Добрич“, с експозициите на Регионален исторически музей и Етнографска къща;
на 12-ти март 2019 г. (вторник) от 10,30 ч. малките чаровници от Iа клас на г-жа Кръстинка Монева и г-жа Добринка Ангелова ще представят в класната си стая под форма на седянка традиционни български обичаи, а г-жа Тодорка Ненова, г-н Георги Събев и г-н Димитър Христов ще включат чуждестранните ни колеги в дейностите на клубовете ни по проекта – „Театър“, „Изобразително изкуство“ и „Спорт“. След обяд ще провокираме креативността на партньорите ни чрез творческо занимание за изработване на мартеници в красивата ни художествена галерия;
на 14-ти март 2019 г. (четвъртък) от 14,00 ч. в залата на ОМД „Захари Стоянов“ талантите на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ ще представят пред партньорите и представители на многобройната ни общност специално подготвените за целта две театрални постановки, музикални изпълнения, народни танци, балет и демонстрации на най-изявените „каратеки“ от Карате-клуб Самурай.
На 5-ти февруари 2019 год. беше отбелязан за 16-ти път в Европа и света Международния ден за безопасен интернет. На тържествена церемония в Детски научен център „Музейко“ в град София в рамките на съвместна инициатива на Министерство на вътрешните работи, Национален център за безопасен интернет и „Теленор – България“ бяха отличени победителите в републиканското състезание „Най-добрият киберскаутски отбор“.
За активната си дейност за популяризиране на правилата за безопасност в интернет сред своите връстници престижно отличие заслужи отряда на киберскаутите от Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ в град Добрич. Нашите чаровни шестокласници Сиана Ангелова, Райна Георгиева, Алекс Георгиев и Виктор Димитров от отряд „Dragon Hellpers” с ръководител и „виновник“ за включването ни в програмата Ивелина Димитрова – училищен психолог завоюваха трето място в България. На специално организираната тържествена церемония единствените представители на Добрич получиха индивидуални грамоти от комисар Явор Колев, началник на отдел „Трансгранична организирана престъпност“ в ГДБОП и награди от главния партньор в Националната обучителна програма „Киберскаут“ на Центъра за безопасен интернет – „Теленор България“.
Преди последния звънец на учебната 2017-2018 година – нова радостна новина – новина за нов спортен успех на волейболистките от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“. По думите на техния преподавател Димитър Христов те завоюваха сребърните медали на финала на Ученическите игри по волейбол за девойки 8-10 клас, проведен спортен комплекс „Спорт палас“ в курорта Златни пясъци. Във финалния двубой, водените от Даниела Петкова и Димитър Христов девойки загубиха с 2:3 гейма от бъдещите шампионки от Видин. Преди това обаче момичетата стигнаха до финала след категорични победи над тимовете на Варна, Етрополе, Кърджали и Смолян. Така те постигнаха и най-доброто класиране в сравнение с отборите от областта.
Изводът сам се налага:
Който в нашето СУ се учи,
не само в спорта ще сполучи!
Заповядайте в СУ „Св. СВ. Кирил и Методий и ще се убедите в правотата на горните думи! Очакваме Ви.
Среща с журналистката Мая Щърбанова във връзка с националната инициатива „Журналисти в училище“.
На срещата бе показан и образователния филм „Фалшивите новини и как да ги разпознаваме“.
Среща с писателя Марин Трошанов във връзка с инициативата на сайта „Аз чета“ – „Писател назаем“.
Писателят проведе разговор с ученици на училището по темата „Практическа връзка на учебния материал
по литература с бъдещата професионална реализация на ученика“.
Колко е приятно да видиш в междучасията как децата бързат към библиотеката. Посягат към стелажите, грабват книжка и разглеждат. Други, свели поглед над страниците, търсят приключения и приказни герои. Трети, с грейнали очи бързат да разкажат прочетеното. С написаното в книжките се пренасят в един по-цветен и красив свят – този на фантазиите и приключенията. Винаги могат да открият нови безценни съкровища – знанията.
Тринадесети МАРАТОН на четенето, април 2018 година.
Учениците от нашето училище активно участваха в тази забавна и полезна проява. Всеки ученик прочете откъс от любимата си книга, участвайки в състезание за най-добър четец. Увлечени в чудния свят на книгите, децата превърнаха това занимание в истински празник на книгата и четенето.
„Чети с нас!“ стана мото на библиотеката при СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Добрич.
Финал на Маратона на четенето 2018 и начало на тържествата, по случай патронния празник на училището беше представянето на най- дългата книга – „Влак – приказен чудак“, създадена от учениците при СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Добрич.
Книгата съдържа 250 страници и е дълга 55 метра. За създаването й участваха над 200 ученика от 1 до 9 клас. Включва преписани текстове от любими литературни творби и рисунки по тях. Сред ръкописните страници на книгата са Вазовите стихове „Аз съм българче“, откъси от „Бяла приказка“ на Валери Петров, „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев, „Патиланско царство“ от Ран Босилек. Световната детска класика е представена с „Мечо Пух“, „101 далматинци“, „Пипи Дългото чорапче“, „Карлсон, който живее на покрива“. Избрани са и страници от приказки на Андерсен, на Братя Грим, Джани Родари, басни на Лафонтен, Езоп и много други.
БЛАГОДАРЯ ВИ,
МИЛИ ДЕЦА,
за желанието,
за старанието,
за хубавата емоция!
На Националната олимпиада по География и икономика, проведена на 28-ми и 29-ти април 2018 год. в град Стара Загора, ученичката от Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ в град Добрич на преподавателя Станислав Полименов – Снежана Тодорова Стоянова от Xa клас – завоюва първо място във възрастта 14 – 16 години.
Най-престижната за България надпревара с участието на 89 класирани на областните кръгове ученици от цялата страна, 30 от които във възрастовата категория на нашата чаровна шампионка, се проведе в три кръга: ● първи (с писмен отговор на 30 въпроса за 60 минути); ● втори (мултимедиен тест с 20 въпроса за 20 минути), ● трети (най-трудният, с участието на седемте най-добре представили се 14 – 16 годишни ученици – разработване на писмен текст по индивидуално зададен актуален казус за решаване на значим световен проблем). Снежана Тодорова Стоянова, определена и тази година от Педагогическия съвет на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ за носител на годишната награда „Ивайло Петров“, стана безапелационен първенец на Националната олимпиада по География и икономика с общо 329,5 точки (от максимум 400 възможни), като завоювалият второ място има 10 точки по-малко от победителката.
С гордост можем да заявим, че за нашата шампионка олимпиадата продължава, защото отново като миналата година получи покана да се включи в националния отбор по География и икономика, за да представя България на предстоящ световен форум в Канада.
Български републикански географски фестивал „Географиада“ 2018 г., град Русе – Четвърто национално издание, предшествано от тези в Ямбол (2015г.), Казанлък (2016г.) и Пазарджик (2017г.), се проведе изключително успешно в периода 20-22.04.2018 г. за представителния отбор на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ от град Добрич с ръководители Станислав Полименов и Красимира Демирева. Конкурирайки се с 33 отбора от най-престижни учебни заведения от цялата страна, ученическият тим „Хегемон” на добричкото училище в състав: Снежана Тодорова Стоянова, Xa клас, капитан на отбора; Александър Георгиев Тодоров, XIIа клас, Йоана Йорданова Йорданова, VIIIа клас и Велин Николаев Друмев, VIIа клас, завоюва престижното трето място в отборната надпревара „Географиада”.
Състезанието се проведе в два кръга: ● квалификационен (писмен предварителен; състоящ се от 50 въпроса, които отборът заедно обсъжда и решава в рамките на 60 минути) и ● мултимедиен тест (състоящ се от 20 въпроса, за който се класират само първите 10 отбора от предходния кръг – този етап се проведе пред публика в „Доходна зала“ – Русе, при домакинството на Средно училище за европейски езици „Свети Константин-Кирил Философ”.
Резултатът на представителния отбор на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ от град Добрич „Хегемон” от предварителния кръг беше 207 точки от 250 възможни. Така отборът ни се класира на пето място, с право да участва във втория кръг. На мултимедийния тест учениците от Добрич успяха да отговорят правилно на 17 от 20 въпроса, като в още по-оспорвана надпревара и след „дузпи“ купата за III място дойде заслужено в ръцете на възпитаниците на Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий” от Добрич. На първо място във финала се класира „Мега” от Варна (19/20), а на второ – „Сердика“ от София (18/20). „Хегемон” затвърдиха мястото си сред най-добрите в България, след като през 2016г. на същия форум в Казанлък станаха втори, а 2017г. – в Пазарджик, трети.
Емоциите и спомените, които остават от фестивала никога няма да бъдат забравени от съотборниците и те ще очакват с нетърпение още географски приключения!
За първи път ученическият съвет на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ организира бал на гимназистите – от ученици за ученици – под надслов „Любовта опиянява“, който ще се проведе на 16-ти февруари 2018 год. от 19 часа в ресторант „Албена“ на Висше училище по мениджмънт. Автори на сценария и водещи на вълнуващото събитие са чаровните момичета Михаела Иванова от Ха клас и Синтия Назърова от Хб клас. С участието на над 150 ученици от осми до дванадесети клас и техни учители, със забавни игри, музикални изненади, много танци и весело настроение ще бъде отбелязано най-вълнуващото чувство, за което копнее всяко човешко същество, вдъхновението и магията на живота – ЛЮБОВТА.
Както повелява една от най-искрените и спонтанни родни традиции – и ние, Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ – с почит и преклонение ще сведем глави пред живота, делото и примера на Апостола на българската свобода Васил Левски. По инициатива на ученическия съвет и с подкрепата на педагогическия съветник Иво Сейреков на 19-ти февруари 2018 г. на специално изградения кът с лика на Апостола ще се поднасят цветя от ученици, учители и родители, а на телевизора до него ще бъде представяна специално подготвена презентация и ще звучи стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски“. Така в деня на безсмъртието на Апостола на българската свобода, всеки член на многолюдната ни общност ще има възможност да покаже, че великото дело на Васил Левски е живо и неунищожимо и осветява мислите, делата и пътищата ни и днес!
Във връзка с часовете по гражданска защита от тематичната област „Защита на населението при бедствия,аварии и катастрофи“ през месец октомври ни гостува в училище командирът на екип от Пожарната служба Мартин Стефанов. Заради изявен интерес той покани учениците от 8а и 8 б клас да посетят Пожарната, за да се запознаят на място с професията на пожарникаря и действията на огнеборците. Гостуването се осъществи на 2 ноември 2017 година. На заниманията, водени от командира, присъства и Началникът на смяна Яни Янев. С интерес разгледахме оборудването, разбрахме предназначението и действието на всеки детайл; облякохме се като огнеборци и действахме в реална ситуация, включваща потушаване на пожар. С интерес разгледахме и музея, за да разберем развитието на пожарната отбрана в Добричка област. Научихме много за тази нелека и отговорна професия. Срещите ни с новите ни приятели ще продължат.
Български републикански географски фестивал „Географиада“ 2017 г., град Пазарджик – Трето национално издание, предшествано от тези в Ямбол (2015г.) и Казанлък (2016г.), се проведе изключително успешно в периода 21-23.04.2017 г. за представителния отбор на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ от град Добрич с ръководител Красимира Демирева. Конкурирайки се с 30 отбора от най-престижни учебни заведения от цялата страна, ученическият тим „Хегемон” на добричкото училище в състав: Мариян Светославов Станев, XIIа клас (капитан); Снежана Тодорова Стоянова, IXa клас; Борислав Василев Димитров, VIIIa клас; Йоана Йорданова Йорданова, VIIв клас, завоюва престижното трето място в отборната надпревара „Географиада”.
Състезанието се проведе в два кръга: ● квалификационен (писмен предварителен; състоящ се от 50 въпроса, които отборът заедно обсъжда и решава в рамките на 60 минути) и ● мултимедиен тест (състоящ се от 20 въпроса, за който се класират само първите 10 отбора от предходния кръг – този етап се проведе пред публика в зала „Маестро Георги Атанасов” при домакинството на местната професионална гимназия „Иван Сергеевич Аксаков”.
Резултатът на представителния отбор на Средно училище „Свети свети Кирил и Методий“ от град Добрич „Хегемон” от предварителния кръг беше 172 точки от 200 възможни. Така отборът си подели втората позиция с екипа „Виа Траяна” от Троян и беше надминат единствено от тима на Образцовата математическа гимназия (ОМГ) от Пловдив с преднина от 3 точки. На мултимедийния тест учениците от Добрич успяха да отговорят правилно на 16 от 20 въпроса, като в още по-оспорвана надпревара и след продължителни „дузпи“ купата за III място дойде заслужено в ръцете на възпитаниците на Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий” от Добрич. На първо място във финалното класиране се класира „Виа Траяна” от Троян (18/20), а на второ – ОМГ Пловдив (17/20). „Хегемон” затвърдиха мястото си сред най-добрите в България, след като през 2016г. на същия форум в Казанлък станаха втори. Това, което затрудни най-много отбора, беше наличието на много въпроси, свързани с България, като се има предвид, че този материал се изучава единствено от капитана на тима – в XI и XII клас.
Емоциите и спомените, които остават от фестивала обаче никога няма да бъдат забравени от съотборниците и те ще очакват с нетърпение още географски приключения!
На 10 май от 13.30 часа в залата на Хуманитарна гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“ гр. Добрич се проведе Ден на словото. Инициативата е във връзка с предстоящия патронен празник на гимназията – 11 май, а организацията е дело на учителите от Методическото обединение по Български език и литература. В него взеха участие 25 ученици от 6 до 11 клас. Те представиха текстове в различни жанрове, свързани с обучението по литература, със собствено творчество или любими произведения от различни автори. Културната проява се провежда вече втора година, като идеята е да стане традиционна за Хуманитарна гимназия през месец май. Начинанието цели да подкрепи четенето като една от основните и важни за процеса на обучение дейности, а също и да разкрие възможностите за въздействие на художественото слово върху младото поколение, да възпитава и да гради естетически вкус.
На 5.05. 2016 г. във връзка с Кирило – Методиевите празници се проведе математическо състезание между шестокласници от нашето училище и гостуващ отбор от СОУ “ П. Р. Славейков ” с ръководител г-жа Гита Колева.
През първата част аудиторията бе запозната с европейски проект „Математически Лабиринт като метод за повишаване нивото на знания чрез решаване на математически проблеми“, финансиран от ЕС в рамките на програма Еразъм + , по който учителите по математика от Хуманитарна гимназия работят.
Наши партньори са: СОУ „ Кочо Рацин“ – Велес, средно училище от Италия, Математическо общество от Кипър, Математическо общество от Гърция и Университет „ Гоце Делчев“ от Македония.
Целта на проекта е разработване и използване на интерактивна книга „Математически лабиринт“ с практически задачи. На състезанието бе представена една от шесте задачи, които са разработени по проекта.
През втората част учениците бяха разделени на два отбора „ Сова“ и „Делфин“. По 6 ученика от отбор се съревноваваха в работата с компютър – с помощта на Geoegebra, чрез зададени координати на точки, трябваше да построят фигура. Останалите деца отговаряхя на въпроси, решаваха логически задачи. Определящи бяха бързата мисъл и точният отговор.
Двата отбора бяха равностойни. Играта беше оспорвана, но като добри домакини предоставихме отборната победа на гостите.
В индивидуалното класиране призови места заеха:
От СОУ „ П. Р. Славейков“ : От ХГ „Св. Св. Кирил и Методий“
І място – Борис Янакиев; І място – Костадин Димитров;
ІІ място – Станислав Митев; ІІ място – Любомир Колев;
ІІІ място – Ема Добрева; ІІІ място – Ивайло Миленов.
Накрая всички се обединихме около идеята за нови срещи.
Ние, Хуманитарна гимназия „Свети свети Кирил и Методий“ в град Добрич, продължаваме уверено вълнуващото си пътуване – от над 155 годишна традиция, училищна култура и ценности, намерили заслужено признание от добричката общественост – към енергично модернизиращо се училище на 21-ви век. Нашата над 2 500-членна общност от учители, ученици, родители, служители и партньори вярва, че житейските постижения и успехи са предимно в нашите собствени ръце, затова целенасочено ги търсим и постигаме.
1). В периода 10 – 16-ти април 2016 г. в град Плоещ, съседна Румъния, колегите Снежина Чамурлийска, Тодорка Симеонова и Сашо Карабельов взеха активно участие в международната работна среща по единия от четирите ни европейски проекта по Програма „Еразъм+“ – „Обучение чрез анимация“, като представиха успешно не само училището ни, но и града, региона и родината ни.
2). На 15-ти април 2016 г. в град Варна отборът ни по волейбол (девойки VIII – X клас) с ръководители – Даниела Петкова и Димитър Христов преодоляха благополучно конкуренцията на първенците на Варна и Шумен на зоналната надпревара и ще представляват региона на предстоящия републикански турнир през май 2016 г. в Етрополе.
3). В периода 15 – 17-ти април 2016 г. в град Казанлък на Националния фестивал „Географиада“ представителният ни ученически тим „Хегемон“ в състав: Владислава Кирилова от VIIб клас, Снежана Стоянова от VIIIа клас, Александър Тодоров от Xа клас и Мариян Станев от XIа клас с ръководители – Красимира Демирева и Станислав Полименов завоюва престижното второ място в съревнование с още 38 отбора на едни от най-авторитетните училища от цялата страна (в първата „десятка“ са екипи от възпитаници на езикови, природо-математически, хуманитарни гимназии и средни общообразователни училища от София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Враца и Разград). В оспорваната индивидуална надпревара Снежана Стоянова от VIIIа клас беше отличена с трето място сред всичките над 150 участвали ученици.
4). На 17-ти април 2016 г. отлетяха за град Гданск, Полша, за участие в международна работна среща в периода 18.04 – 22.04.2016 г. по друг от четирите ни европейски проекта по Програма „Еразъм+“ – „Спортът не е само футбол“ учениците: Божидара Иванова и Стоян Паскалев от Ха клас, Георги Брайков от ХIа клас, както и Венета Иванова, Веселина Василева, Мартин Станчев и Таня Георгиева от XIIа клас, с ръководители – Мариета Василева и Саша Василева.
Гордеем се с нашите възпитаници и колеги! Искрено благодарим за подкрепата на родителската ни общност! Вярваме, защото заедно успяваме и ще успеем!
ОФИЦИАЛНО СТАНОВИЩЕ НА РЪКОВОДСТВОТО НА ХГ “СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ (във връзка с инцидент, станал на територията на училището)
На 16.03.2016 година сутринта, малко след 8 часа, родител на ученичка влиза в учителската стая за среща с учителка. Впоследствие същият започва да отправя заплахи към нея и изважда сгъваем нож, който забива в масата. Колегите прибират ножа и с помощта на охраната извеждат лицето извън сградата на училището. Конфликтът между лицето и учителката е от битов характер и няма нищо общо с Хуманитарна гимназия като институция.
Своевременно са уведомени органите на МВР. Колегите са дали показания и са оказали пълно съдействие на органите на реда. По случая се води следствие.
Своевременно е уведомен началникът на РИО.
На въпросното лице със заповед е забранен достъпа до двора и до сградата на училището.
Животът и здравето на учениците не са били застрашени по време на инцидента и учебният процес е протекъл нормално.
Вярваме, че сме направили всичко възможно за гарантиране безопасността на учениците и служителите и че заедно с родителската общност можем да гарантираме сигурността им и най-добрата подкрепяща среда.
Както повелява една от най-искрените и спонтанни родни традиции – и ние, общността на Хуманитарна гимназия „Свети свети Кирил и Методий“ – с почит и преклонение ще сведем глави пред живота, делото и примера на Апостола на българската свобода Васил Левски.
По инициатива на Ученически съвет и с подкрепата на Училищното настоятелство са осигурени 1 000 трикольорни лентички. Те ще бъдат поставени на 18-ти февруари 2016 година пред специално изградения кът във фоайето на първия етаж. Така в деня на безсмъртието на Апостола на българската свобода, всеки ученик, учител и служител ще има възможност да постави най-българския знак до сърцето си и да покаже, че великото дело на Васил Левски е живо и неунищожимо и осветява мислите, делата и пътищата ни и днес!
Същия ден – 18-ти февруари 2016 год. (четвъртък) – в края на третия час от първа смяна по училищната уредба във всички класни стаи ще прозвучи безсмъртното стихотворение на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски“ в изпълнение на Евгени Петров – ученик от 4 в клас. Рецитацията ще бъде изслушана със ставане на крака в знак на почит към Апостола.
На 18-ти и 19-ти февруари 2016 г. на специално изградения кът с лика на Васил Левски ще се поднасят цветя от ученици, учители и родители и ще се провеждат класни инициативи. През двата дни на телевизора, монтиран на новото училищно табло, ще бъде представяна специално подготвената презентация за живота и делото на Апостола от Венета Константинова – ученичка от 12а клас.
В началото на учебната 2015-2016 г. Хуманитарна гимназия ”Св. св. Кирил и Методий ” – гр. Добрич организира съвместно с РИО Добрич Национална ученическа конференция на тема „75 години от подписването на Крайовския договор и 70 години от края на Втората световна война”. Съдействие за добрата организация на конференцията оказаха Висшето училище по мениджмънт гр. Добрич и Регионалният исторически музей – Добрич.
На конференцията присъстваха главният експерт по История и цивилизация в МОН Радостина Николова, проф. д-р Антонина Кузманова и проф. д-р Димитрина Каменова.
След вълнуващото откриване на 16 септември, работата по представяне на проектите продължи на 17 септември. Седемдесет и трима участниците от цялата страна представиха своите доклади, есета, презентации и рисунки.
Запомняща се ще остане и срещата ни с 93 годишния Дянко Маринов, участник във Втората световна война.
След оживени дискусии журито излъчи първенците във всяка една от категориите. Националната ученическа конференция допринесе както за популяризирането на Крайовския договор и връщането на Южна Добруджа като дипломатически успех при решаването на националния въпрос, така и за осъществяването на незабравими срещи и контакти.